Tylko trzy lata na żądanie zwrotu składek zapłaconych za pracownika
Żądanie pracodawcy od pracownika zwrotu równowartości składek na ubezpieczenia społeczne, zapłaconych do organu rentowego w sytuacji określonej w art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w aspekcie zasad współżycia społecznego z art. 411 pkt 2 kodeksu cywilnego nie powinno wykraczać poza terminy przedawnienia przewidziane dla odpowiedzialności pracownika w art. 291 kodeksu pracy (w zw. z art. 300 k.p.).
Tak orzekł Sąd Najwyższy wyrokiem z 16 lutego 2022 r. (III PSKP 58/21).
Sprawa, którą rozpatrywał Sąd Najwyższy, dotyczyła pozwu pracodawcy z żądaniem zwrotu uiszczonych zaległych składek na ubezpieczenia społeczne za pracownika. Na skutek kontroli ZUS ustalił, że pracownik w ramach umowy zlecenia zawartej z podmiotem trzecim w rzeczywistości świadczył dodatkową pracę na rzecz swojego pracodawcy. Przedmiotem sprawy było ustalenie, czy w przypadku ustalenia stosunku pracy na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pracodawca może żądać od pracownika zwrotu opłaconych składek w części, w której powinny one zostać potrącone z wynagrodzenia pracownika.
Sąd I instancji oddalił powództwo pracodawcy oparte na konstrukcji bezpodstawnego wzbogacenia. Do odmiennego wniosku doszedł sąd II instancji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta